Цялостен подход към моделирането на фигурата
В стремежа си да оптимизират резултатите от извършените козметични интервенции, пластичните хирурзи, Д-р Хорхе Зафра и д-р Кам Сингх разработват посттерапевтичен диетичен план за своите пациенти. Дългогодишната практика на специалистите показва, че подходящата последваща грижа ускорява възстановителния процес и минимизира опасността от странични ефекти или усложнения. В частност – правилните насоки по отношение на храненето оказват значително положително въздействие върху естетичния резултат от процедурите.
Долуизложените съвети са предоставени с любезното съдействие на д-р Зафра и д-р Сингх и могат да се използват свободно от всички заинтересовани терапевти. Планът е изготвен специално за методиката VASERlipo, но е приложим и към други разновидности на стандартната липосукция като криолиполиза, радиочестота и т.н. Напомняме, че препоръчваните добавки, масла и храни трябва да се приемат единствено при отсъствието на алергии или чувствителност от страна на пациента.
Защо правилният хранителен режим е толкова важен?
Нехирургичните моделиращи процедури са отличен способ за премахване на излишната мастна тъкан. Но те не могат да осигурят перманентен резултат, ако ежедневието на пациента е белязано от зловредни привички. Статистиката показва, че хората, които не се хранят здравословно и не се движат достатъчно имат склонността да наддават на тегло. При това се наблюдава струпване на адипоцити в участъци от тялото, които не са били проблематични преди козметичната манипулация.
С какво трябва да се храни пациентът след процедурата?
Отстраняването на нежеланите мастни клетки може да се окаже истинско предизвикателство за тялото на пациента, ето защо той ще трябва да подбира разумно менюто си, така че “храната да бъде неговото лекарство” за регенериране на травмираните тъкани и кожа.
Фактически, няма процес в човешкия организъм, който да не зависи от конкретен протеин. В тази връзка, консумацията на високопротеинови храни подпомага цялостния процес на възстановяване.
Препоръчителни източници на белтъчини са:
- Крехкото месо (пилешко/пуешко от домашно отглеждани птици, говеждо)
- Рибата (сьомга, риба тон)
- Бобовите култури (соя, леща, грах)
- Ядките
- Млечните продукти (кисело мляко, извара, сирене Котидж)
- Пълнозърнестите храни (кафяв ориз, киноа, овес)
- Зеленчуците и зелените треви
- Пресните и сушените плодове
Общи препоръки
- Закуската е най-важното хранене за деня! Тя спомага за оптимизирането на метаболизма, така че насърчавайте пациентите си да не я пропускат.
- Посъветвайте ги да посрещат утрото с чай вместо с кафе, тъй като изпита на гладно, кофеиновата напитка стимулира производството на солна киселина, а тя от своя страна може да затрудни абсорбцията на протеините.
- Препоръчвайте сутрешен чай с високо съдържание на антиоксиданти и естествен диуретичен ефект. Той ще подпомогне детоксикацията на организма и ще намали задържането на течности.
- Напомнете на пациентите си, че приемът на повече вода, както и физическата активност също са от първостепенно значение за запазване на резултатите, постигнати чрез козметичната процедура.
- Витамин С е чудесно средство за регенериране на кожните клетки, ето защо пациентите ви трябва да са сигурни, че получават препоръчителната дневна доза чрез диетата си или чрез хранителни добавки. Ежедневното количество необходимо на организма е 100-300 mg, но тъй като пероралната доза е ограничена от чревната абсорбция, е по добре да се приема по една таблетка от 500 mg сутрин и вечер, за да се достигне желаният максимум.
- Препоръчително е зеленчуците да се ядат свежи и необработени топлинно, тъй като процесът на готвене променя техния химичен състав и биодостъпност и намалява антиоксидантите им (особено водоразтворимите и топлинно-чувствителните хранителни вещества като витамин С, глюкозинолатите и полифенолите).
- Добре е пърженето да се замени с по-щадяща техника на приготвяне, каквато е печенето на тиган.
- Посъветвайте пациентите си да намалят консумацията на сол и захар и същевременно да потърсят техни по-безопасни алтернативи. Заместването на рафинираната трапезна сол с морска, а на бялата захар – с натурален пчелен мед е чудесно решение.
- Важно е да се избягват всички прекомерно преработени продукти, включително прясното мляко и бялото брашно. Експлозивната смес от сол/захар, хидрогенирани мазнини, изкуствени овкусители, консерванти и т.н., която най-често се крие в денатурираните храни обрича на неуспех борбата с излишните килограми.
- Желателно е храната да се консумира на малки порции, поднесени 4 пъти на ден, с което се контролира чувството на глад и съответно – преяждането.
- Подходящи добавки към салатите са студено пресованият зехтин и лимоновият сок, а към готвените ястия – кокосовото масло и пречистеното краве масло (Гхи).
Особено подходящи храни и напитки:
Киноа
Киноата е една от най-богатите на белтъчини растителни храни. Тя е пълноценен протеин, съдържащ всичките девет незаменими аминокиселини, като една от тях – лизинът, има особен принос за синтеза на колаген и възстановяването на тъканите. Чаша киноа осигурява над 50% от необходимата на организма дневна доза манган, голямо количество, регулиращи чревната перисталтика, фибри, както и други ценни фитонутриенти.
Чиа
Въпреки миниатюрните си размери, семената от чиа са пълни с хранителни вещества. В 28 г семена (≈3 супени лъжици) се съдържат около 11 г влакнини, които увеличават чувството за ситост, предотвратявайки преяждането. В същата порция се таят едва 130 калории, но пък – задоволително количество Омега-3 мастни киселини, калций, над 5 г протеини и повече от ¼ от необходимата дневна доза манган и фосфор.
Хибискус
Чаят от Хибискус (Каркаде) допринася за отвеждането на токсините и излишните течности от организма. В същото време, напитката е и естествен лаксатив, който помага да се избегне оперативно обусловения запек. Затруднявайки производството на амилаза, хибискусът намалява усвояването на въглехидратите в храните, а от там и опасността те да бъдат превърнати в нежелани мазнини вместо в енергия.
Артишок
Неразцъфналите цветове на екзотичното растение имат мощни антиоксидантни и диуретични свойства, богати са на баластни вещества и осигуряват над 20% (за средно голяма пъпка) от препоръчителния дневен прием на витамин К, фолиева киселина и витамин С. Значителните количества манган и магнезий, пък играят съществена роля по отношение на протеиновия синтез в организма.
Годжи Бери
Хималайската суперхрана съдържа осем от деветте основни аминокиселини. Порция от 100 г осигурява изненадващо (за плод) количество белтъчини, а именно – над 20% от препоръчителния дневен прием. Плодчетата изобилстват от необходимия за правилното разграждане на макронутриентите, рибофлавин и също така са богати на диетични фибри, витамин А и С, желязо, селен и мед.
Масала чай
Индийският чай, чието име буквално означава “смес от подправки” е комбинация от мляко, канела, кардамон, черен чай, джинджифил и други ароматни съставки. Пикантната напитка се грижи за доброто храносмилане и извеждането на шлаките и токсините от организма. Заедно с това, тя потиска желанието за консумация на сладки храни, което често лежи в основата на проблемите с теглото.
Примерно 2-седмично меню
Ден 1
- Закуска: Чай от хибискус. Овесена каша с ядки и стафиди.
- Късна закуска: Филийка хляб със семена, намазана с извара и мед. Обилно количество вода.
- Обяд: Филе от сьомга с ризото. Зелен чай.
- Вечеря: Зелена салата с риба, нетлъсто говеждо месо или крехко месо от домашни птици. Чай от хибискус.
Ден 2
- Закуска: Зелен чай. Плод. Бъркани яйца.
- Късна закуска: Прясно изцеден сок. Шепа маслини. Чай от хибискус.
- Обяд: Спагети с песто и пиле на грил. Обилно количество вода.
- Вечеря: Печена сьомга с гарнитура от задушени зеленчуци. Чай от хибискус.
Ден 3
- Закуска: Чай Масала. Препечена филийка многозърнест хляб със зехтин, домат и авокадо.
- Късна закуска: Пресен плод. Шепа бадеми. Зелен чай.
- Обяд: Лазаня със спанак. Зеленчукова супа. Обилно количество вода.
- Вечеря: Зелена салата с киноа. Чай от хибискус.
Ден 4
- Закуска: Зелен чай. Прясно приготвено плодово смути. Препечена филийка с извара и зехтин.
- Късна закуска: Кисело мляко с мед и годжи бери. Чай от хибискус.
- Обяд: Крехко месо (говеждо, риба, домашни птици) с аспарагус. Обилно количество вода.
- Вечеря: Супа “Вишисоаз” с праз. Плод. Чай от хибискус.
Ден 5
- Закуска: Масала чай. Овесена каша със сушени плодове и ядки.
- Късна закуска: Смути (спанак, ананас, целина, ябълка и портокал). Две яйца на очи. Чай от хибискус.
- Обяд: Омлет със спанак, гарниран със свежа салата. Обилно количество вода.
- Вечеря: Риба на скара с печен артишок. Чай от хибискус.
Ден 6
- Закуска: Зелен чай с мента. Препечена филия с фъстъчено масло и мармалад.
- Късна закуска: Смути от банан, ягоди и боровинки. Чай от хибискус.
- Обяд: Киш “Лорен” със салата от домат и авокадо. Много вода.
- Вечеря: Сьомга със задушени зеленчуци.
Ден 7
- Закуска: Масала чай. Кисело мляко с парченца банан и праскова.
- Късна закуска: Шепа ядки. Прясно изцеден сок. Чай от хибискус.
- Обяд: Телешко задушено с картофено пюре и печени тиквички. Много вода.
- Вечеря: Пюре от тиква със сирене Гауда. Чай от хибискус.
Втора седмица
Пийте много вода на всяко ядене и чай по избор със закуската и вечерята.
Ден 8
- Закуска: Омлет. Препечена филийка със зехтин и резенчета домат.
- Късна закуска: Хумус с моркови и целина.
- Обяд: Агнешки бут с мащерка, поднесен с лук и картофи.
- Вечеря: Задушена риба с печени чушки.
Ден 9
- Закуска: Овесена каша с ядки и сушени плодове.
- Късна закуска: Смути (боровинки, ягоди, къпини, ябълка). Препечена филийка с извара/ котидж сирене.
- Обяд: Хек и ризото с гъби, чесън и лук.
- Вечеря: Бистра супа “Жулиен”. Кисело мляко с мед.
Ден 10
- Закуска: Омлет с извара/котидж сирене и див лук.
- Късна закуска: Плодов шейк с кисело мляко.
- Обяд: Печено птиче месо с гъби.
- Вечеря: Пюре от тиквички. Салата с киноа.
Ден 11
- Закуска: Препечена филийка с авокадо и тофу.
- Късна закуска: Скир със свежи плодове и мед.
- Обяд: Зеленчукова лазаня.
- Вечеря: Пуешко месо на грил с печени пиперки.
Ден 12
- Закуска: 2 яйца на очи. Сьомга.
- Късна закуска: Прясно изцеден сок. Шепа бадеми.
- Обяд: Яхния от леща, месо и зеленчуци.
- Вечеря: Салата с киноа, магданоз и сирене фета.
Ден 13
- Закуска: Пиадина с моцарела, пресен спанак, домати и босилек.
- Късна закуска: Смути (спанак, ананас, целина, ябълка и портокал). Микс от ядки.
- Обяд: Стек от риба тон, гарниран с маслини и салата.
- Вечеря: Гуакамоле (авокадо, домат, червен лук, сок от лайм, кориандър) върху листо маруля.
Ден 14
- Закуска: Домашно приготвени палачинки от банани и яйца.
- Късна закуска: “Смути в купа” (скир, чиа, горски плодове, кокосови стърготини)
- Обяд: Пиле “Фахитас”(царевична тортиля, пиле на грил, чушки).
- Вечеря: Салата (босилек, рукола, домат, пюрирано варено яйце).
Информация:
- aestheticsjournal.com
- organicfacts.net
- nutritiondata.self.com