Много често чуваме, че в България няма закони и това, което изрично не ни е забранено следва да е позволено.
Много колеги се подвеждат от това вярване и попадат в клопката на масовото незнание и непознаване на законите и се изкушават да извършват дейности извън компетенциите си.
И не става въпрос дали те могат или не могат да го правят, дали са добри или не, а дали е ЗАКОННО.
Много хора умеят да шофират, могат дори да имат изключителни рефлекси и свръхчовешки усет и връзка с автомобила, но без шофьорска книжка те са в нарушение на закона и подлежат на подвеждане под отговорност.
За да помогнем за по-доброто разбиране на ситуацията в козметичния бранш у нас, АМК реши да започне кампанията „АМК пита“ и да задава наболели въпроси на съответните институции и компетентни лица.
В първото видео попитахме МЗ, Столично РЗИ и изпълнителна дирекция „Медицински Надзор“.
Зададохме четири въпроса, а именно:
- Могат ли хора с професионална квалификация Козметик/ Фризьор/ Масажист/ Татуист след курс за поставяне на филъри и ботокс да извършват законно тази дейност?
- Могат ли хора с медицинско образование различно от ДОКТОР да извършват подобна дейност?
- Използването на уред INJECTOR PEN, прави ли позволено поставянето на Филъри от лица без нужното медицинско образование?
- Процедурата „Поставяне на филър и ботокс“ медицинска ли е и съответно изисква ли специфична регистрация на лекарски кабинет?
Отговор получихме от директора на СРЗИ Д-р Данчо Пенчев и определено след неговото разясняване на Наредба №6/24.08.2015 г. за утвърждаване на медицински стандарт „Пластично- възстановителна и естетична хирургия“, вече нямам никакви съмнения и колебания дали могат козметици да извършват медицински процедури и да работят с медицински изделия.
За да следите новостите в бранша се абонирайте за канала ни в YouTube.